BIPFriday, April 26, 2024
Konkurs kolęd
II Międzyklasowy Konkurs Kolęd w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie
Boże Narodzenie zajmuje wśród świąt chrześcijańskich pozycję niezwykłą. Stanowi misterium radości, w którym krzyżują się dwie przestrzenie ludzka — przyrodzona i boska — nadprzyrodzona. Szczególnym wyrazem tej radości jest bogata i różnorodna twórczość literacka, teatralna, malarska i muzyczna.
Święto inspiruje od wieków artystów różnych wyznań chrześcijańskich, czego dowodem są komponowane na tą uroczystość hymny, kantaty, msze, nieszpory, oraz najliczniejsza grupa — kolędy i pastorałki.
Termin kolęda pochodzi od łacińskiego wyrazu — calendae, oznaczającego pierwszy dzień miesiąca. Po reformie kalendarza dokonanej z inicjatywy cesarza Juliusza Cezara w 45 r. przed narodzeniem Chrystusa calendae rozpoczynały nowy rok. Pierwsze dni nowego roku obchodzono uroczyście, Rzymianie odwiedzali się, podczas składania życzeń wymieniali się prezentami. Noworoczne zwyczaje rzymskie dotarły w VI — VII w. na Bałkany, do Greków, Rumunów, bałkańskich ludów słowiańskich, dalej na Ruś i do Polski.
Pierwotnie kolęda była pieśnią towarzyszącą odwiedzinom, jej warstwa tekstowa obejmowała formuły powitalne i pochwalne na cześć gospodarzy, życzenia szczęścia i pomyślności. Dopiero później wykształciła się kolęda, rozumiana jako „pieśń religijna o tematyce związanej z narodzeniem Chrystusa”.
Również na polskich ziemiach kolęda początkowo oznaczała pieśń związaną z obrzędami noworocznymi. Przebierańcy w okresie od Bożego Narodzenia do Trzech Króli odwiedzali domy, często przebrani za tury, jelenie, wilki, konie, kobiety, śpiewali pieśni zwane godowymi.
W rozwoju kolędy znaczącą rolę odegrali przybyli w 1237 r. do Polski franciszkanie, szczególnie pielęgnujący kult żłóbka. Przygotowywane przez zakonników jasełka od początku przyciągały wiernych, którzy z biegiem czasu zaczęli w nich czynnie uczestniczyć. Bardzo charakterystyczny był zwyczaj kołysania figurki Dzieciątka, któremu towarzyszyły śpiewy.
Początkowo twórcy kolęd czerpali z dwóch Ewangelii: św. Mateusza i św. Łukasza. Pierwszą wzmiankę o śpiewie w dniu narodzin Jezusa pośrednio zawiera właśnie Ewangelia św. Łukasza. Z biegiem czasu pieśń coraz częściej sięgała do źródeł pobożności ludowej. Inspiracją były apokryfy i literatura średniowiecza oraz średniowieczny teatr.
Co roku w Polsce odbywają się liczne przeglądy i festiwale kolędowe, z których największym, gromadzącym kilkadziesiąt tysięcy wykonawców jest Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
Aby podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd i wytworzyć jeszcze świąteczną atmosferę,

23 stycznia w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie odbył się
II Międzyklasowy Konkurs Kolęd i Pastorałek, zorganizowany przez p. Dorotę Piechowską oraz p. Marlenę Owedyk-Chamską. Do konkursu zgłosiło się 11 klas, które prezentowały przygotowane utwory. Całość konkursu przebiegało pod okiem jury, w skład którego weszli:
Przewodnicząca pani dyrektor Bożena Żywiecka, oraz członkowie – pani Elżbieta Wilczewska i pani Dorota Kaczmarek.
Jury oceniało: dobór repertuaru, opracowanie muzyczne, interpretacje, ogólny wyraz artystyczny, a także teksty pod kątem przekazywanych treści.

Po zakończeniu prezentacji klas, a w oczekiwaniu na werdykt wysłuchaliśmy kolęd w wykonaniu dziecięcego zespołu „BIEDRONKI”, za co jeszcze raz w tym miejscu pragną podziękować organizatorzy.

Jeszcze raz dziękujemy również wszystkim klasom, które wzięły udział w Międzyklasowym Konkursie Kolęd i Pastorałek, panu Zbigniewowi Pączek za pomoc w organizacji, a zwycięzcom gratulujemy.

Dorota Piechowska

KONKURS ZWIADOWCY
Czytałeś Zwiadowców Johna Flanagana?

Możesz wziąć udział w konkursie!

Szczegóły konkursu znajdziedz tutaj >> kliknij
Regionalny projekt edukacyjny: "Pomorskie - dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy"
Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego pod hasłem "Pomorskie - dobry kurs na edukację" realizuje systemowe regionalne projekty edukacyjne współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Celem podejmowanych przedsięwzięć jest zarówno stwarzanie jak najlepszych warunków dla rozwoju uczniom uzdolnionym zwłaszcza w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, jak i skuteczne wyrównywanie szans edukacyjnych tym uczniom, którzy napotykają na różnego typu bariery.

Poniżej podajemy link do strony zawierającej regulamin projektu.
kliknij tutaj

.
ŻYCZENIA NOWOROCZNE


Szczęśliwego Nowego Roku!!!



Niech każdy dzień Nowego Roku
będzie dniem spełnionych marzeń
i zrealizowanych planów!


IX Powiatowy i VI Gminny Konkurs „Boże Narodzenie na Kociewiu”



Młodzież z gimnazjów i szkół średnich spotkała się 8 grudnia na zamku w Gniewie, by przypomnieć zwyczaje wigilijne Kociewia. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Chmielewska, Justyna Dombrowska oraz Bartosz Weremczuk. Zaśpiewali kolędę, opowiadali o rodzinnych zwyczajach, zapraszali do świątecznego stołu nie tylko komisję, ale także gości.
Przy naszym stole można było posilić się wspaniałą zupą grzybową - dzieło Oliwii Kolasińskiej, pasztecikami z grzybami i kapustą oraz smażonym szczupakiem – specjalność Justyny Dombrowskiej, a dzięki Wiktorii Mazurek delektowaliśmy się pysznym makowcem. Wigilijny nastrój stworzyły: Marta Ziewiec, Agnieszka Timerowska i Anna Schtegerhite przygotowując wieniec adwentowy, stroiki oraz ozdoby z szyszek. Nad całością czuwały opiekunki grupy: Andżelika Rogińska i Julita Knopik-Wenta.
Przyznajemy – nie było łatwo. No i te wywiady…. Później mieliśmy odrobinę czasu na małe co nieco…Pycha! Niech żyją święta.
KOLEJNY KONCERT DLA PAWŁA
W czwartek 15 grudnia 2011 r. w Tczewskim Centrum Kultury (TCK) o godz. 17.00 znowu zagrają dla Pawła!
Tym razem wystąpią młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej nr 11, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Katolickich, Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich oraz Partycja Rybicka z Pawłem Nabakowskim (taniec), "Zespół DwaBe" i Zespół "Paradox" z naszej szkoły.
Ponadto będzie można obejrzeć występ v-ce mistrza świata w kulturystyce - Andrzeja Majchrzyka, pokaz tańca fitness i pokazy sztuk walki. Na zakończenie wystąpią Lolek, Jamal, Narrow (hip-hop).

Z przyjemnością informujemy, że podczas koncertu udało się zebrać 3100 złotych.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, a przede wszystkim ofiarodawcom za bezinteresowną pomoc.



KONCERT DLA PAWŁA
W czwartek 17 listopada 2011 r. w Klubie Muzycznym Zamkowa 5 odbył się koncert charytatywny mający na celu wsparcie naszego ucznia i kolegi, Pawła Pączek, w walce z ciężką chorobą. Inicjatorami koncertu byli uczniowie kasy II F wraz z wychowawczynią, panią Marleną Owedyk-Chamską. Organizatorami tej wspaniałej imprezy byli: pani Dorota Kaczmarek oraz Klub Muzyczny Zamkowa 5.

Byliśmy tam wszyscy i przeżyliśmy ogromne emocje. Koncert był wspaniały, ale najważniejsze, że przyniósł wymierne efekty. Dzięki ofiarności uczniów, ich rodziców oraz pracowników szkoły udało się zebrać 3100 zł.

Tego samego dnia wieczorem odbył się kolejny koncert, podczas którego dodatkowo przeprowadzono licytację.
Łączny dochód naszej akcji charytatywnej wynosi 10 360 złotych.

Wszystkim zaangażowanym osobom oraz ofiarodawcom bardzo serdecznie dziękujemy w imieniu Pawła i Organizatorów.





Pozostałe zdjęcia z koncertu znajdują się w Galerii.
Uroczysty apel
"Każdy naród posiada pomniki, które zawarły w sobie jego cierpienia i radości, jakby w jednym ognisku ześrodkowując przeżycia całych pokoleń. Takimi pomnikami są: ruiny, pola bitewne, grody, ulice, na tych ulicach domy, na których widok serca biją goręcej i łzy nabiegają do oczu. Są to świątynie historii, których Polska posiada tak wiele.(...)
11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych dat w dziejach Polski. Listopad 1918 roku wieńczy blisko półtorawieczne dążenia kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej, na skutek zaborów, niepodległości."
To fragmenty montażu słowno-muzycznego pt. Wstań Polsko Moja, który z okazji Święta Niepodległości zaprezentowała nasza młodzież pod opieką pani Joanny Jabłońskiej.
Dziękujemy i gratulujemy pięknego występu.

Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich pracowników szkoły. Jest to dzień składania życzeń, wręczenia kwiatów ulubionym nauczycielom, ale też okazja do wyróżnienia najlepszych nauczycieli i pracowników administracji szkoły, a także najlepszych uczniów.
W tym roku Nagrodą Starosty Tczewskiego została wyróżniona Pani Marlena Owedyk-Chamska.

Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali: Ewa Duszyńska, Bożena Żywiecka, Joanna Jabłońska, Dorota Kaczmarek, Danuta Kaczyńska, Ewa Lehmann, Monika Ostrowska, Barbara Pieczewska, Jacek Przybysz, Łukasz Szwocha, Bernadeta Szymańska, Elżbieta Wilczewska, Teresa Bielecka, Katarzyna Borkowska, Patrycja Grabowska, Marzena Grodek, Anna Grubich, Zdzisław Kocaj, Halina Musalewska i Tadeusz Padoł.

Podczas uroczystości wręczono także stypendia najlepszym uczniom naszej szkoły. Otrzymali je: Chmielecka Natalia, Cieniuch Kamil, Galikowski Adrian, Kruża Mateusz, Łepek Paweł, Myrda Kamil, Pączek Paweł, Różyńska Karolina, Szerżant Magdalena, Wieczorek Katarzyna, Ziplińska Magdalena, Zmudczyńska Sylwia.

Wszystkim nagrodzonym bardzo serdecznie gratulujemy!
Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych
W piątek 7 października odbyła się w naszej szkole ważna uroczystość. Uczniowie najmłodszych klas, w obecności pani Dyrektor E.T.Małeckiej oraz zaproszonych gości: Starosty Tczewskiego J.Puczyńskiego, członka Zarządu Powiatu Witolda Sosnowskiego oraz Wiesławy Quelli, przewodniczącej Komisji Edukacji Rady Powiatu, złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły. Był to ważny i podniosły akt połączony z częścią artystyczną, przygotowaną przez uczniów starszych klas pod opieką pani B.Pieczewskiej.

Po uroczystości zaproszeni goście zwiedzili szkołę i oficjalnie zainaugurowali działanie nowych pracowni. Przypominamy, że od września nasza szkoła wzbogaciła się o rozbudowaną i wyposażoną w nowy sprzęt komputerowy pracownię logistyczną, a także nową pracownię przedmiotów zawodowych technikum usług fryzjerskich.

W galerii można obejrzeć zdjęcia z tej uroczystości
Wiadomości z Jarmarku Cysterskiego 2011.
Niniejszym chcemy ogłosić, że jak co roku uczniowie ZSBiO w Tczewie wzięli aktywny udział w Jarmarku Cysterskim, który odbył się w Pelplinie 17-18 września 2011r .
Z dumą informujemy, że zarobiliśmy 285 „talarów PLN”:-), które zostały przekazane na konto Rady Rodziców.
Nasza Drużyna dorodnych rycerzy z klasy 4F (G.Kawalerowski, M.Zasada, D.Tokarski) i klasy 2C (K.Reimus) zajęła VI miejsce w turnieju rycerskim. Nie było to szczytem naszych możliwości. Liczymy, że za rok będzie lepiej :-).
Uczniowie (D.Kaczyński, P.Wojtarowicz) wzięli udział w konkursie literackim oraz w spektaklu historycznym (P.Litwiński, K.Lipke, J.Mania). Mieliśmy także swój kramik, który zaskakiwał rozmaitymi produktami wykonanymi przez nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły, a mianowicie: kolczyki, wisiorki, broszki, obrazki, torby, ciasta, faworki oraz napoje herbata i kawa. Najlepszym dowodem udanego pomysłu było to, iż goście jarmarku wracali do naszego stoiska, a furorę zrobiły sernik i faworki oraz urok dziewczyn z 3D (A.Timmerowska, A.Grunau), które swoim miłym uśmiechem nie tylko zachęcały do kupna, ale i tworzyły miłą atmosferę w tym wyjątkowym, pełnym turystów i mieszkańców miasteczku.
Uczniom towarzyszyli opiekunowie Andżelika Rogińska, Łukasz Szwocha oraz Lilija Pawelczuk.

L.Pawelczuk


W Galerii przedstawiamy fotograficzny zapis tego wydarzenia.
Strona 47 z 76 << < 44 45 46 47 48 49 50 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2005