BIPTuesday, May 07, 2024
Konkurs kolęd
II Międzyklasowy Konkurs Kolęd w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie
Boże Narodzenie zajmuje wśród świąt chrześcijańskich pozycję niezwykłą. Stanowi misterium radości, w którym krzyżują się dwie przestrzenie ludzka — przyrodzona i boska — nadprzyrodzona. Szczególnym wyrazem tej radości jest bogata i różnorodna twórczość literacka, teatralna, malarska i muzyczna.
Święto inspiruje od wieków artystów różnych wyznań chrześcijańskich, czego dowodem są komponowane na tą uroczystość hymny, kantaty, msze, nieszpory, oraz najliczniejsza grupa — kolędy i pastorałki.
Termin kolęda pochodzi od łacińskiego wyrazu — calendae, oznaczającego pierwszy dzień miesiąca. Po reformie kalendarza dokonanej z inicjatywy cesarza Juliusza Cezara w 45 r. przed narodzeniem Chrystusa calendae rozpoczynały nowy rok. Pierwsze dni nowego roku obchodzono uroczyście, Rzymianie odwiedzali się, podczas składania życzeń wymieniali się prezentami. Noworoczne zwyczaje rzymskie dotarły w VI — VII w. na Bałkany, do Greków, Rumunów, bałkańskich ludów słowiańskich, dalej na Ruś i do Polski.
Pierwotnie kolęda była pieśnią towarzyszącą odwiedzinom, jej warstwa tekstowa obejmowała formuły powitalne i pochwalne na cześć gospodarzy, życzenia szczęścia i pomyślności. Dopiero później wykształciła się kolęda, rozumiana jako „pieśń religijna o tematyce związanej z narodzeniem Chrystusa”.
Również na polskich ziemiach kolęda początkowo oznaczała pieśń związaną z obrzędami noworocznymi. Przebierańcy w okresie od Bożego Narodzenia do Trzech Króli odwiedzali domy, często przebrani za tury, jelenie, wilki, konie, kobiety, śpiewali pieśni zwane godowymi.
W rozwoju kolędy znaczącą rolę odegrali przybyli w 1237 r. do Polski franciszkanie, szczególnie pielęgnujący kult żłóbka. Przygotowywane przez zakonników jasełka od początku przyciągały wiernych, którzy z biegiem czasu zaczęli w nich czynnie uczestniczyć. Bardzo charakterystyczny był zwyczaj kołysania figurki Dzieciątka, któremu towarzyszyły śpiewy.
Początkowo twórcy kolęd czerpali z dwóch Ewangelii: św. Mateusza i św. Łukasza. Pierwszą wzmiankę o śpiewie w dniu narodzin Jezusa pośrednio zawiera właśnie Ewangelia św. Łukasza. Z biegiem czasu pieśń coraz częściej sięgała do źródeł pobożności ludowej. Inspiracją były apokryfy i literatura średniowiecza oraz średniowieczny teatr.
Co roku w Polsce odbywają się liczne przeglądy i festiwale kolędowe, z których największym, gromadzącym kilkadziesiąt tysięcy wykonawców jest Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
Aby podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd i wytworzyć jeszcze świąteczną atmosferę,

23 stycznia w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie odbył się
II Międzyklasowy Konkurs Kolęd i Pastorałek, zorganizowany przez p. Dorotę Piechowską oraz p. Marlenę Owedyk-Chamską. Do konkursu zgłosiło się 11 klas, które prezentowały przygotowane utwory. Całość konkursu przebiegało pod okiem jury, w skład którego weszli:
Przewodnicząca pani dyrektor Bożena Żywiecka, oraz członkowie – pani Elżbieta Wilczewska i pani Dorota Kaczmarek.
Jury oceniało: dobór repertuaru, opracowanie muzyczne, interpretacje, ogólny wyraz artystyczny, a także teksty pod kątem przekazywanych treści.

Po zakończeniu prezentacji klas, a w oczekiwaniu na werdykt wysłuchaliśmy kolęd w wykonaniu dziecięcego zespołu „BIEDRONKI”, za co jeszcze raz w tym miejscu pragną podziękować organizatorzy.

Jeszcze raz dziękujemy również wszystkim klasom, które wzięły udział w Międzyklasowym Konkursie Kolęd i Pastorałek, panu Zbigniewowi Pączek za pomoc w organizacji, a zwycięzcom gratulujemy.

Dorota Piechowska

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2005