BIPFriday, April 19, 2024
Inauguracja Roku Sienkiewiczowskiego


Inauguracja Roku Sienkiewiczowskiego

21 kwietnia nasza szkoła zainaugurowała obchody Roku Sienkiewiczowskiego w powiecie tczewskim sesją popularno-naukową pod hasłem „Henryk Sienkiewicz – hetman duchowy Polaków – dawniej i dziś”. Wśród przybyłych gości znaleźli się między innymi: senator RP Antoni Szymański, przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, duchowni, nauczyciele ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz uczniowie.

Zaproszonych gości przywitała pani dyrektor Elżbieta Tamara Małecka. Następnie wyświetlony został film, prezentujący najważniejsze informacje na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Zaproszeni goście wygłosili referaty okolicznościowe, podkreślające uniwersalność i ponadczasowość dzieł Sienkiewicza oraz jego umiłowanie historii, tradycji i polskości.

Tematyka poszczególnych wykładów:
– prof. UG dr hab. Józef Włodarski: Pomorscy bohaterowie w powieści „Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicza,
– prof. UG dr hab. Edward Jakiel: Obraz pierwotnego kościoła w „Quo vadis” H. Sienkiewicza,
– dr Piotr Koprowski: Obraz Indian w świetle „Listów z podróży do Ameryki” H. Sienkiewicza,
– Piotr Szubarczyk: Bohaterowie Sienkiewicza w Polskim Państwie Podziemnym,
– dr Krzysztof Korda: Tradycje czytelnicze i obywatelskie Pomorza w czasach H. Sienkiewicza.


Podczas przerwy muzycznej wystąpiła Natalia Śmiełowska z kl. IIIA, która zaśpiewała dwie piosenki „Dumkę na dwa serca” i „Rzekę marzeń” oraz para taneczna prezentująca walca Martyna Kościjańczuk i Patryk Tokarski z kl. IIIB. Między wykładami i wystąpieniami mogliśmy wysłuchać utworów o charakterze historyczno - patriotycznym.

Uczniowie ze szkół gimnazjalnych uczestniczyli również w warsztatach poświęconych twórczości Henryka Sienkiewicza. W salach lekcyjnych mogli poczuć się jak w komnacie zamku krzyżackiego, w puszczy czy na jednej z uczt Nerona. W bohaterów z dzieł naszego patrona wcielili się uczniowie z naszej szkoły. Uczniowie musieli wykonać kilka zadań, by wydostać się z pokoju „Krzyżaków”, „W pustyni i w puszczy” oraz „Quo vadis”. Zadania sprawdzały ich spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia oraz kojarzenia informacji. Ułatwione zadanie mieli Ci, którzy znali dzieła Sienkiewicza. Należało między innymi prawidłowo odpowiedzieć na pytania dotyczące fragmentów filmu, ułożyć puzzle przedstawiające Sienkiewiczowskich bohaterów czy rozpoznać przedmioty związanie z danym dziełem. Warsztaty przygotowały p. Wojtaś oraz p. Rozwadowska przy pomocy p. Czerwińskiej – Kożuch oraz uczniów z różnych klas. Podczas przerwy uczniowie mogli skorzystać z kawiarenki, w której również czekała na nich zabawa – niespodzianka, zaprezentowana przez p. Osowską.

Informacja p.Anna Rozwadowska


Zdjęcia


Referat do pobrania: prof. UG dr hab. Edward Jakiel: Obraz pierwotnego kościoła w „Quo vadis” H. Sienkiewicza,

Referat do pobrania: dr Piotr Koprowski: Obraz Indian w świetle „Listów z podróży do Ameryki” H. Sienkiewicza

Relacja na TETKA.PL






Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2005