BIPFriday, October 22, 2021
XXVI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich


XXVI Ogólnopolski Zlot
Szkół Sienkiewiczowskich
już za nami!

W dniach 8-9-10 czerwca 2018 r. Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych miał przyjemność gościć uczniów i nauczycieli z 47 szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza z całej Polski. Do Tczewa przybyli także goście honorowi: Pani Anna Dziewanowska – prawnuczka pisarza, Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Pan Maciej Cybulski oraz Sekretarz Powiatu Łukowskiego – na terenie którego znajduje się Muzeum – Pan Jerzy Siwiec.

W piątek – 8 czerwca - Zlotowicze przeszli barwnym korowodem z siedziby ZSBiO do CKiS w Tczewie, gdzie zostali powitani przez władze miasta i powiatu, a następnie uczestniczyli w gali inaugurującej to ważne wydarzenie. Podczas gali miały miejsce wystąpienia okolicznościowe oraz ogłoszenie wyników konkursów, plastycznego i literackiego dla dzieci i młodzieży, związanych z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Nagrody dla laureatów ufundowali: Starosta Tczewski, Prezydent Tczewa oraz Starosta Łukowski. Młodzież ZSBiO zaprezentowała spektakl inspirowany twórczością H. Sienkiewicza oraz ekranizacjami Jego powieści, za którego scenariusz i reżyserię odpowiedzialne były nauczycielki języka polskiego, Panie Anna Rozwadowska i Anna Wojtaś. Pani Anna Dziewanowska – prawnuczka pisarza – opowiedziała o zaangażowaniu Sienkiewicza w prace na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości oraz o losach majątku w Oblęgorku po śmierci pisarza. Należy nadmienić, że majątek ten otrzymał Sienkiewicz jako dar od narodu polskiego w 25-tą rocznicę pracy twórczej.

Szczególnym gościem była wielka dama polskiego teatru i kina – Pani Ewa Wiśniewska – niezapomniana kniahini Kurcewiczowa w ekranizacji „Ogniem i mieczem”, w reżyserii Jerzego Hoffmana z 1999r. Pani Ewa opowiedziała o przygodach na planie filmowym oraz o swej pracy twórczej.

Uczestnicy Zlotu mogli także poznać atrakcyjne miejsca naszego regionu, w tym m.in. Gdańsk i Gdynię podczas sobotniej wycieczki, a także dzięki uprzejmości pracowników Fabryki Sztuk poznać historię i zabytki Tczewa.

W sobotni wieczór na terenie ZSBiO odbył się piknik, uświetniony występami Bractwa Rycerskiego z Gniewu - Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej „Apis”. Podczas tego wieczoru zostały zasadzone dwa kolejne drzewa w Alei Sienkiewiczowskiej, zlokalizowanej na terenie szkoły. Drzewa o imionach Ligia i Winicjusz zasadziły: prawnuczka Sienkiewicza – Pani Anna Dziewanowska oraz przedstawicielka Muzeum w Woli Okrzejskiej – Pani Anna Cybulska.

Zgodnie z tradycją przekazano także uroczyście flagę zlotową organizatorom kolejnego Zlotu, który już za rok odbędzie się w Olecku.

W niedzielę uczestnicy Zlotu wzięli udział w Mszy Świętej, którą odprawił ks. Prałat Piotr Wysga, w intencji ś.p. H. Sienkiewicza oraz wszystkich Zlotowiczów.

Dyrekcja i wszyscy pracownicy ZSBiO serdecznie dziękują władzom Powiatu i Miasta oraz wszystkim partnerom i sponsorom za pomoc i wkład w organizację Zlotu. Dzięki wsparciu finansowemu, rzeczowemu i organizacyjnemu można było ugościć ponad 200 osób przybyłych z całej Polski. Mamy nadzieję, ze wszyscy wynieśli dobre wspomnienia z pobytu w Tczewie.Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2005