BIPTuesday, April 16, 2024
Edukacja filmowa


Więcej niż lekcja, więcej niż kino

Projekt ogólnopolski „Nowe horyzonty edukacji filmowej” 2015-2016

Nasza szkoła już drugi rok z rzędu wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Nowe horyzonty edukacji filmowej”. W tym roku szkolnym tematem przewodnim filmów była wielokulturowość. Podczas projektu na seansy filmowe do TCKiS w Tczewie wybrali się uczniowie klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych. Uczniowie mieli możliwość: wysłuchać prelekcji na temat przesłanek powstawania filmów, obejrzeć film oraz wziąć udział w dyskusji związanej z tematyką poszczególnych filmów. Większość klas bardzo pozytywnie odbierała projekcje i aktywnie uczestniczyła w dyskusjach.

Cykl filmów obejmował zagadnienia związane z funkcjonowaniem w wielokulturowym świecie, jednocześnie ilustrował zagadnienia takie jak tożsamość, etniczność czy poszanowanie innej kultury oraz funkcjonowanie w globalnym świecie i tolerancję dla odmienności etnicznej czy narodowościowej.

Podczas projektu w pierwszej połowie roku szkolnego 2015/2016 młodzież z kasy IVF i IIIA pod opieką p. Mirosławy Czerwińskiej-Kożuch i p.Marleny Owedyk-Chamskiej, udała się na film „Spotkanie'', reż. T. Mc Carthy (USA), tematem którego były prawa imigranta. Na film, który w roku w 2011 roku dostał nagrodę najlepszego fabularnego filmu w Niemczech „Combat girls'', wybrała się klasa IIA pod opieką p. Moniki Ostrowskiej. Film „Klasa” w reżyserii L.Cantet (Francja) o tematyce związanej ze społeczeństwem wielokulturowym obejrzała klasa IB z p. Anną Rozwadowską, natomiast film ,,Na krawędzi nieba'', podejmujący temat izolacji i asymilacji kulturowej, obejrzała klasa IC pod opieką p.Liliji Pawelczuk.

Rok 2016 rozpoczął się projekcją filmu ,,5 rozbitych kamer'' w reżyserii E. Burandt, (Francja, Izrael), który przedstawia temat realiów konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Ten film obejrzała klasa IVB i IVF pod opieką p. Anny Wojtaś. W marcu na film ,,Cud purymowy'' w reżyserii I. Cywińskiej udała się klasa IIB pod opieką p. Krzysztofa Jędy. Klasa brała wówczas aktywny udział w dyskusji na tematy tożsamości oraz przejawów antysemityzmu w Polsce, poruszonych w tym filmie. Na film „Dumni i wściekli”, reż. M. Warchus wybrała się klasa IIE pod opieką p. Liliji Pawelczuk.

Dziękuję za entuzjazm i chęć współpracy wszystkim opiekunom klas.

Szkolny opiekun projektu L.Pawelczuk





Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2005