BIPSaturday, April 20, 2024
Indywidualny Turniej Szachowy

Indywidualne Mistrzostwa Szkoły w Szachach

W czwartek 23 kwietnia 2015 r. odbyła się druga ważna impreza szachowa w naszej szkole. Uczniowie rywalizowali tym razem w turnieju indywidualnym.

Ponieważ na starcie stanęła duża grupa uczniów (22), po raz pierwszy zawody przeprowadzono system szwajcarskim(na dystansie 6 rund). Jego zaletami na pewno są łatwość pomieszczenia dużej grupy zawodników w jednym turnieju i możliwość rozegrania większej liczby partii przez wszystkich uczestników. Wadą jest mniejsza przejrzystość tabeli.

Faworytami byli na pewno tryumfatorzy z poprzedniego roku, w tym szczególnie T Kręcisz, który ostatnio intensywniej zajmuje się szachami i gra w tczewskim klubie UKS Centrum Tczew. Mimo to droga do tytułu nie była łatwa, ponieważ Tomek w 3 rundzie zaliczył jedyną wpadkę: w partii z Maćkiem Glinką podstawił mata na ostatniej linii. Ponieważ jednak wyniki pozostałych gier ułożyły się dla niego korzystnie, udało mu się ostatecznie zdobyć 5 punktów na sześć i tym samym zostać Mistrzem Szkoły. Drugie miejsce dość nieoczekiwanie zdobył Patryk Wasiek (4,5 punkta), a trzecie Adam Szatkowski, który musiał powalczyć o nie w dogrywce z Maćkiem Glinką. Ten ostatni po świetnym starcie, przegrał ostatnie dwie partie i ostatecznie został sklasyfikowany na miejscu 4.

Mamy nadzieję, że turniej przyczyni się do ożywienia życia szachowego w naszej szkole. Dla pewnej grupy uczniów była to pierwsza lub druga okazja grania w turnieju szachowym. Uczniowie uczą się kultury szachowej, rywalizacji fair, jak np. tego, że nie wolno podpowiadać ruchów.

Dekoracja zwycięzców odbyła się podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego klas czwartych.

Zwycięzcom turnieju gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów szachowych.
Poniższa tabela przedstawia wyniki pierwszej dziesiątki.

W turnieju wystąpili ponadto (w kolejności alfabetycznej); Damian Etmański, Jarosław Grabowski, Martin Jachimowski, Krzysztof Jachym, Marek Przemysław, Rafał Rozkowiński, Dominik Smukała, Patryk Tokarski, Jakub Stalica, Mateusz Świtała, Patryk Urban, Oskar Zakrzewski

Turniej zorganizował, przeprowadził i sędziował p. Jacek Przybysz.