BIPFriday, March 29, 2024
Recenzje
NAUCZYCIELE POLECAJĄ:

Zwiadowcy
John Flanagana
Głównym bohaterem cyklu książek Zwiadowcy, autorstwa Johna Flanagana, jest młody chłopiec o imieniu Will. Pragnął on zostać wielkim i sławnym rycerzem po ukończeniu Szkoły Rycerskiej. Losy Willa potoczyły się jednak inaczej, i został uczniem zwiadowcy Halta, jednego z najlepszych zwiadowców w królestwie. Dodatkowo zasłużył się przy odparciu ataku największego wroga monarchii – Morgaratha, władcy Gór Deszczu i Nocy. Zwiadowca Halt - cichy, stroniący od rozmów i zawsze konkretny, stał się z czasem bliskim przyjacielem Willa. W powieści na pierwszy plan wysuwa się kilka postaci – przede wszystkim tytułowi zwiadowcy, czyli Will i jego mistrz Halt. Niebanalną rolę odgrywają też baron Arald oraz sir Rodney, Mistrz Szkoły Rycerskiej, a także jego uczeń – Horacy Altman, rówieśnik i zaciekły wróg Willa. Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla młodzieży. Dlaczego? Jest to typowa czarno-biała powieść, w której od razu możemy utożsamić bohaterów z dobrem lub złem. Fabuła jest przyjemnie nieskomplikowana. Występuje „główny zły”, który chce zniszczyć „dobrego króla”. W jego obronie stają wierni poddani, a czarny charakter ucieka się do wykorzystywania mrocznych i na wpół legendarnych bestii, które okazują się faktycznie istnieć. Polecam tę książkę wielbicielom fantastyki, albo młodzieży, która dopiero szuka kontaktu z interesującą i przyjemną literaturą. Dzięki lekkości stylu autora, wszystkie części Zwiadowców (a jest ich 12) czyta się bardzo szybko i przyjemnie.
Agnieszka Deptulska
Cukiernia Pod Amorem
Autor: Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Podczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Interesuje ono córkę właściciela cukierni „Pod Amorem”. Iga daje się wciągnąć w wir poszukiwań, próbuje rozwikłać rodzinną tajemnicę. Dziewczyna jest potomkinią Tomasza Zajezierskiego – dziewiętnastowiecznego hulaki. Mężczyzny, nad którego życiem zawisła klątwa i który doprowadził jeden z największych mazowieckich rodów do upadku. W powieści przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Akcja toczy się szybko i barwnie. Książkę czyta się z zapartym tchem.
POLECAM na długie jesienne wieczory!
Alina Lasoń-Tumialis




Jedną z moich ulubionych pozycji książkowych jest trylogia Millenium Stiega Larssona. To seria kryminałów, w której główny bohater, dziennikarz i wydawca magazynu „Millenium” Mikael Blomkvist, rozwiązuje mroczne zagadki kryjące się przez lata gdzieś w zakamarkach historii zwykłych (lub całkiem niezwykłych) ludzi.
W pierwszej części pt. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, pisząc sagę rodziny Vangerów na zlecenie seniora rodu, bogatego biznesmena, Mikael natrafia na trop tajemniczego zaginięcia młodej dziewczyny. Skazany za zniesławienie Blomkvist podejmuje próbę rozwikłania zagadki sprzed niemal czterdziestu lat. Wkrótce dołącza do niego genialna researcherka Elisabeth Salander, outsiderka z problemami, wyróżniająca się nie tylko wyglądem, ale i sposobem bycia. Razem stawiają czoła mrocznym tajemnicom rodziny Vangerów, krwawym faktom uwięzionym w murach rodzinnej posiadłości.
Kolejne części trylogii trzymają w nie mniejszym napięciu, czytać je można jednym tchem „zarywając” noce. W drugiej i trzeciej części (Dziewczyna, która igrała z ogniem i Zamek z piasku, który runął), Blomkvist i Salander nadal są poniekąd związani sprawami, którymi się zajmują, choć nie dotyczą one już rodziny z pierwszego tomu- tym razem jedną z bohaterek staje się sama Salander. Trylogia może odstraszać objętością, ale już pierwsze jej strony pochłonęły mnie z taką siłą, że nim tylko się obejrzałam, cała seria przeczytana z zapartym tchem wylądowała z powrotem na półce.
Agnieszka Osowska
Jeżeli lubisz podróże, nawet tylko te „palcem po mapie”, polecam Ci książkę Wojciecha Cejrowskiego Podróżnik WC
Zawiera ona relacje z wielu ekscytujących, niewiarygodnych i komicznych przygód, które przeżył autor podczas wypraw do krajów tropikalnych. Czytając książkę nie sposób się nudzić. Sytuacje, które opisuje autor, wydają się być dla nas sytuacjami trudnymi, niebezpiecznymi, lecz widziane oczami autora stają się niegroźne i zarazem pełne fantazji oraz dowcipu.
Jak najbardziej polecam także inne książki autorstwa Wojciecha Cejrowskiego np. Gringo wśród dzikich plemion oraz jego świetny cykl reportaży telewizyjnych Boso przez świat.
Dużo w nich słońca, optymizmu, w sam raz na jesienno-zimowe wieczory.
Andżelika Rogińska





Nie mów nikomu HARLAN COBEN
Pierwszą powieścią Cobena, którą przeczytałam była książka „W głębi lasu”. Ta zaskakująca, pełna mrocznych tajemnic historia tak mnie pochłonęła, że odtąd stałam się zagorzałą fanką tego autora. Przeczytałam wszystkie powieści Cobena wydane w języku polskim i z niecierpliwością czekam na kolejne tytuły…
Zastanawiałam się, która z powieści jest najlepsza, najciekawsza, najbardziej intrygująca… I to jest chyba najwartościowsze w pisarstwie tego autora – każda z jego książek jest godna polecenia, według mnie Coben pisze zawsze na tym samym poziomie. Intryguje i zaskakuje za każdym razem. Oczywiście są to jedynie ekscytujące, fenomenalnie skonstruowane zagadki kryminalne z wieloma wątkami pobocznymi, które ostatecznie łączą się w logiczną, aczkolwiek trudną do odgadnięcia całość. Dlatego wszystkich, którzy w literaturze szukają wartkiej, dynamicznej akcji, mrocznego klimatu i garści psychologicznych ciekawostek, zachęcam do lektury powieści Harlana Cobena.
Dziś szczególnie zapraszam do lektury książki „Nie mów nikomu”, która stała się przełomem w karierze pisarza, zapewniła autorowi sławę i popularność na całym świecie. Niewątpliwym atutem tej pozycji jest intrygująca, dynamiczna akcja, tocząca się jednocześnie w wielu miejscach. Jak zwykle okaże się, iż nic nie dzieje się u Cobena bez przyczyny, a każde zdarzenie ma wpływ na ostateczne rozwiązanie. Akcja wciąga od pierwszej strony, a z każdą kolejną napięcie rośnie. Powieść czyta się błyskawicznie z uwagi na dialogi, które stanowią dominującą formę wypowiedzi.
Głównym bohaterem jest młody lekarz David Beck, który osiem lat wcześniej stracił żonę. Padła ona ofiarą seryjnego zabójcy, a główny bohater sam ledwie uszedł z życiem. David nie może się pozbierać po tym przykrym doświadczeniu, nie może zapomnieć o swojej ukochanej żonie. Przez ten czas całkowicie poświęca się pracy w szpitalu, nie myśląc o sobie i swoich potrzebach. Niespodziewanie pocztą elektroniczną otrzymuje niezbity dowód, że jego żona żyje. Jak to możliwe, skoro jej ciało zostało zidentyfikowane ponad wszelką wątpliwość? Razem z dowodem dostaje ostrzeżenie, brzmiące: "NIE MÓW NIKOMU". Od tego momentu mamy do czynienia z niespodziewanymi zwrotami akcji oraz fałszywymi tropami, a wszystko zmierza do całkowicie zaskakującego rozwiązania.
„Nie mów nikomu” i inne kryminały Cobena znajdziesz u nas w bibliotece. Wszystkim fanom gatunku oraz zwolennikom literatury trzymającej w napięciu gorąco polecam.
Anna Rozwadowska
Coco Chanel. Legenda i życie Justine Picardie
Zachęcam do czytania książek biograficznych, bardziej lub mniej znanych postaci. Z książek takich dowiadujemy się nie tylko o życiu tych osób, ale o czasach i miejscach w których żyli. Poznajemy zdarzenia, mające wpływ na kształtowanie ich osobowości i twórczości. Jedną z takich książek jest biografia Coco Chanel ( jest w naszej szkolnej bibliotece ). Główna bohaterka naprawdę nazywała się Gabrielle Chanel, w książce znajdziecie wyjaśnienie skąd wzięła imię COCO Chanel i kim była.
Coco Chanel, najsłynniejsza kreatorka mody, zmarła w 1971 roku w wieku osiemdziesięciu siedmiu lat, pracując intensywnie całe życie, aż do ostatniego dnia. Projektantka stworzyła ponadczasową elegancką sukienkę -„małą czarną”, słynne perfumy „Chanel No 5”, ale stworzyła też samą siebie. Jej dzieciństwo wpłynęło na styl, który wprowadziła w świat mody. Pochodziła z bardzo biednej rodziny, była wychowywana w sierocińcu. W jaki sposób osiągnęła cały majątek, sławę i sukces ? Jak żyła i kogo znała ?
Czy była szczęśliwa ?
Trzeba przeczytać jej biografię. Polecam. Bożena Żywiecka


Kiedy jesteśmy zmęczeni rzeczywistością i atakującymi nas ze wszystkich stron informacjami o współczesnym świecie, warto przenieść się wraz z książką w inne czasy – w bardzo odległą przeszłość, albo w nieznaną przyszłość. Polecam dwie książki, które zrobiły na mnie kolosalne wrażenie.
Ja, Klaudiusz Roberta Graves’a, to jedna z najlepszych powieści historycznych. Wspaniale napisana. Bardzo wiarygodny obraz starożytnego Rzymu i Klaudiusza – cesarza, ułomnego fizycznie, ale piekielnie mądrego i inteligentnego. Spiski i intrygi, zdrada i miłość, okrucieństwo i szaleństwo, wielkie wydarzenia – wszystko zostało opisane żywym, nie przynudzającym stylem. Czyta się świetnie.
Można nie lubić historii, nie znać jej, nie trawić…, ale tę książkę przeczytać trzeba! A gdy się spodoba, można sięgnąć po kontynuację pt. Klaudiusz i Messalina




Druga książka, którą gorąco polecam, to Ostateczni Henryka Wiatrowskiego. Książka „dzieje się” w nieokreślonej przyszłości i opowiada o ludziach, a właściwie zmutowanych potomkach rasy ludzkiej, którzy żyją na pustkowiach świata zniszczonego przez atomowe głowice.
Jest świetna i „wciąga” do ostatniej strony, gra na emocjach i nie da się łatwo zapomnieć.
Zmusza też do, chociaż chwilowego, głębszego „zadumania się” nad ludzkością. Autor chce nam pokazać, że to właśnie ludzkość jest najgroźniejszą, najbardziej okrutną formą życia na planecie, że człowiek nie jest w stanie uczyć się na bazie popełnianych błędów, że choćby bez przerwy powielał te same schematy, to nadal pozostanie najgłupszym okazem, nie potrafiącym wyciągnąć ze swoich czynów żadnych konstruktywnych wniosków.
Oby to nie były prorocze wizje!
Elżbieta Wilczewska




Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2005