BIPSaturday, April 20, 2024
Podsumowanie działań profilaktycznych w roku 2010/2011
Być profilaktykiem to dzisiaj bardzo trudne zadanie, ciężko jest przekonać młodzież do tego, że palenie papierosów jest szkodliwe i może powodować takie choroby jak rozedmę płuc, niewydolność oddechową , raka krtani, czy nowotwór płuc. Trudno nam mówić też o tym, że narkotyki uzależniają i prowadzą do śmierci, jak też, że alkohol to wyniszczająca choroba społeczna, choroba całej rodziny. Prawie wszyscy młodzi ludzie mówią, że ich to nie dotyczy, jak będą chcieli to przestaną palić, pić, czy ćpać. Ale gdyby to było prawdą to nie byłoby dzisiaj takich kolejek w szpitalach na detoks i terapię, w ogóle ośrodki leczenia uzależnień by nie istniały, a terapeuci nie mieli by pracy. Dobre działania profilaktyczne powinny opierać się na słowach: Victora Frankla, austriackiego psychiatry i psychoterapeuty - „W końcu człowiek decyduje sam! Wszelka edukacja ma ostatecznie dążyć do tego, by dać mu umiejętność podejmowania decyzji.”
Nasz uczeń powinien być świadomy i odpowiedzialny, powinien potrafić podejmować samodzielne decyzje i akceptować konsekwencje wynikające z tych wyborów. Zadaniem dorosłych jest uświadomienie naszym uczniom, że takich wyborów dokonują codziennie – każda opuszczona lekcja, każdy papieros, działka amfetaminy, każdy cios wymierzony w drugiego, każde „zrobię to później, to decyzja, która ma swoje echo. Tak naprawdę, to młody człowiek decyduje o swoim życiu. Podejmijmy zatem wysiłek aby uczniowie zechcieli decydować „dziś pójdę do szkoły, bo chcę,” „dziękuję nie palę”, by podejmowali trafne decyzje.
Pamiętajmy jednak, że dzieci są doskonałymi obserwatorami i uczą się od nas dorosłych podejścia do wielu problemów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że młody człowiek sięgnie po używkę, jeżeli jego rodzice nadużywają alkoholu, bądź leków. Dzieci, które widzą swoich rodziców pijących alkohol dla „rozluźnienia”, uczą się od nich takiego właśnie podejścia do problemów. Próbują uciekać od swoich rozterek i kłopotów w narkotyki, czy alkohol, zamiast próbować się z nimi zmierzyć. Zwróćmy uwagę na to, że dzieci nie robią niczego innego, niż to co robimy my - ludzie dorośli.
Mówiąc o profilaktyce zawsze przypomina mi się pewna przypowieść.
Pewnego słonecznego poranka brzegiem morza przechadzał się starszy człowiek. Po nocnym przypływie woda wyrzuciła na brzeg tysiące meduz. Zwierzęta bezwładnie leżały na piasku i powoli uchodziło z nich życie. Starszy człowiek ze współczuciem spoglądał na ten obraz, zatrzymał się i zaczął z powrotem wrzucać do wody meduzy. W tym samym czasie wzdłuż morskiej plaży maszerował młodzieniec. Zaciekawił się tym, co robi starszy od niego człowiek. Wzruszył ramionami i powiedział: ” po co to robisz, to nie ma sensu, przecież na piasku leży tysiące meduz”, „To nic” – odparł sędziwy mężczyzna, „Te, które wrzuciłem do wody, wracają do życia."
Zatem każdy uczeń, który przypomni sobie nasze słowa w sytuacji kryzysowej i będzie podejmował dobre działania to będzie nasza meduza wracająca do życia.




W tym roku szkolnym 2010/2011 podjęliśmy następujące działania profilaktyczne.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach integracyjnych, które odbyły się w Boroszewie.
Miesiąc październik to czas Kampanii Życia „MOŻNA ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM PIERSI”. Na raka piersi chorują coraz młodsze kobiety. Wiedza jest największym sojusznikiem kobiet w walce z rakiem, strach najgorszym wrogiem. Najważniejsze to wczesne wykrycie choroby i jak najszybsze leczenie.
Powyższe słowa to główne przesłanie spotkania, które odbyło się 29 X br. w naszej szkole.
Uczennice klas IA IB IIB IID IIIC IVC spotkały się z lekarzem onkologiem i amazonkami.

Konkurs Profilaktyczny z nagrodą!!!
Etapy konkursu:
- klasa przygotowała prezentację multimedialną, a potem ją prezentowała, tematyka zawierała się w haśle przewodnim: „ŻEBY ZDROWYM BYĆ”,
- klasa nagrała reklamę promującą zdrowy styl życia,
- klasa brała udział w rozgrywkach sportowych – piłka siatkowa
Klasa, która otrzymała najwięcej punktów pojedzie do Mikoszewa!!! W tym roku tę nagrodę otrzymali uczniowie klasy II D.

Szkolne i Powiatowe Dni Profilaktyki pod hasłem ŻYJ KOLOROWO, ALE ZDROWO!
W klasach pierwszych odbyły się zajęcia profilaktyczne PRZEMOCY I AGRESJI MÓWIĘ NIE.
W klasach IA IB IC ID IIB IIC IID IIE IIF IIIB IIID odbyły się spotkania z dietetykiem i z psychologiem nt. zaburzeń odżywiania u dziewcząt i chłopców w kontekście chorób cywilizacyjnych.
W ramach Powiatowych Dni Profilaktyki młodzież naszej szkoły brała udział w:
- debacie społecznej przeciw uzależnieniom,
- konkursie na fraszkę i plakat nt. zdrowego życia,
- konkursie kulinarnym na zdrową żywność ( zajęliśmy III miejsce)

29 listopada, w ramach realizacji szkolnego programu profilaktyki, odbył się, w naszej szkole, spektakl pt. DROGA BEZ POWROTU przygotowany przez Teatr Kurtyna z Krakowa.
Przedstawienie poruszało problem przemocy wśród młodzieży i nieodłącznie z nią związanej frustracji, wyzwalającej silne, ujemne emocje. Podkreślało także negatywną rolę alkoholu, który bywa przyczyną rozmaitych tragedii. Spektakl, w którym wzięli udział uczniowie pierwszych i drugich klas, zachęcał młodzież do stawiania czoła trudnym sytuacjom przy pomocy rodziny, szkoły i znajomych. Drugi spektakl profilaktyczny, który oglądała młodzież klas I i II, odbył się 5 kwietnia i dotyczył profilaktyki uzależnień, po przedstawieniu odbyła się pouczająca rozmowa z aktorami.
Koncert profilaktyczny zespołu NA OSTATNIĄ CHWILĘ
Klasa IIE wzięła udział w koncercie rockowym o charakterze profilaktyki uzależnień.
Akcja Charytatywna Mikołajkowy Dar Serca
Uczniowie naszej szkoły z komisją przedmiotów prozdrowotnych zebrali dary żywnościowe oraz środki pieniężne dla najbardziej potrzebującej młodzieży naszej szkoły.
30 maja młodzież całej szkoły spotkała się z psychologami z Wydziału Interwencji Kryzysowej w Tczewie na spotkaniach pod hasłem DOPALACZOM STOP – POWIEDZ NIE.

Pedagog szkolny
Dorota Kaczmarek
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2005