11 listopada ¦wiêto Niepodleg³o¶ci
Dodane przez EW dnia 12.11.2007
W dniu dzisiejszym uroczystym apelem uczcili¶my obchodzone w naszym kraju 11 listopada ¦wiêto Niepodleg³o¶ci. Patriotyczne wiersze i pie¶ni sk³ada³y siê na monta¿ - "Polsko nie jeste¶ Ty ju¿ niewolnic±", przygotowany przez uczniów klasy II f pod opiek± p. Anny Serafin. Uroczysto¶æ rozpoczê³a uczennica Justyna Freitag, przygotowanym przez siebie referatem, zawieraj±cym m±dre przemy¶lenia i rozwa¿ania na temat wspó³czesnego patriotyzmu.
Zapraszamy do galerii, gdzie ju¿ znajdziecie parê zdjêæ,
a tu referat Justyny:

Problem patriotyzmu Polaków we wspó³czesnych czasach.
Patriotyzm to szacunek i umi³owanie ojczyzny, gotowo¶æ do po¶wiêcania siê dla Niej i narodu, stawianie dobra w³asnego kraju ponad interesy osobiste. Poczucie silnej
Rozszerzona zawarto¶æ newsa
wiêzi emocjonalnej i spo³ecznej z narodem, jego kultur± i tradycj±.

A jak± my mamy definicjê patriotyzmu? Czy jest ona taka sama?
Czym dla wspó³czesnego Polaka jest patriotyzm? Pojêciem pustym czy te¿ budz±cym skojarzenia? ¦wiêto 11 listopada to wy³±cznie dzieñ wolny od pracy, szko³y, czy te¿ mamy z tej okazji jakie¶ patriotyczne refleksje? Za¶ sam patriotyzm to dla jednych walka na barykadach, a dla innych krzyk t³umu na stadionie sportowym? A mo¿e cos bardziej po¶redniego, niezauwa¿alnego...?
Czy patriotyzm w obecnych czasach nie jest ju¿ tylko zakurzonym i bezu¿ytecznym pojêciem? Czy mo¿na mówiæ, pisaæ o nim bez otoczki ideologicznych sporów i walki politycznej?
Patriotyzm to niestety, tak jak nieprzeciêtna inteligencja, bardzo rzadka cecha charakteru. W silnej postaci wystêpuje u zaledwie kilku procent populacji. U nas w kraju jest to trochê ponad 10 % i powinni¶my wszyscy byæ z tego dumni. W stosunku do innych krajów jest to bowiem bardzo wysoki wska¼nik.

• Jaki jest wspó³czesny patriotyzm ?
~Brak poszanowania tradycji i symboli narodowych;
~S³aba wiedza na temat historii Polski;
~Niska samoocena Polaków;
~Brak emocjonalnego, szczerego prze¿ywania ¶wi±t narodowych;
~Potrzeby ekonomiczne przewy¿szaj± potrzeby emocjonalne;
~Polacy nie umiej± doceniæ swoich zalet narodowych i tradycji;
~Wstyd w okazywaniu swoich symboli patriotycznych;
~Wykorzystywanie stanowiska s³u¿bowego do w³asnych korzy¶ci;

Wiêc jaki jest wspó³czesny patriotyzm ?
To my tworzymy kulturê i cywilizacjê, która upada, mam tu na my¶li nie tylko podstawowe znaczenie s³ów- kultura, cywilizacja, ale przede wszystkim postawa patriotyczna !
Czy Polaka pracuj±cego uczciwie i solidnie w Wielkiej Brytanii mo¿emy nazwaæ patriot± ? Tak, przecie¿ idzie za tym dobre imiê Polski. Byæ patriot± w dzisiejszych czasach to na pewno wiêcej ni¿ 'nie szkodziæ". Rzeczy tak prozaiczne, jak uczciwo¶æ, p³acenie podatków, g³osowanie w wyborach to tak¿e przejaw dbania o dobro kraju, choæ w dzisiejszych czasach trudno o to !
Najwa¿niejsze jest jednak to, co mamy w sercu- i nie musi byæ to gotowo¶æ do wielkich po¶wiêceñ. Raczej duma, ¶wiadomo¶æ swojego pochodzenia i codzienna, mo¿e mozolna i ma³o efektowna praca. Aby w koñcu by³o lepiej. Chocia¿ przecie¿ wcale nie jest ¼le...

• Dlaczego tak jest ?
~Zubo¿enie spo³eczeñstwa, emigracja ludno¶ci i gonitwa za pieni±dzem, w³adz±;
~Wypatrzona hierarchia warto¶ci;
~Wygoda, wstyd, lenistwo;
~Rodzice nie ucz± patriotyzmu swoich dzieci;
~Wzajemne oskar¿anie siê, ob³uda, k³amstwo, donosicielstwo, korupcja;
~Brak wzorców do na¶ladowania, autorytetów;
~Negatywne ukazywanie Ojczyzny, przez co nie promuje siê postaw patriotycznych;

W Polsce ma³o kto potrafi mówiæ o historii najnowszej bez skrajnych emocji, zarzutów. Ile jest wokó³ narzekania na rzeczywisto¶æ, któr± sami poniek±d tworzymy. Brak nam za to refleksji, zdrowego rozs±dku, g³êbokiego i rzetelnego podej¶cia do tej rzeczywisto¶ci. Wiele istotnych zjawisk i wydarzeñ odbywa siê w atmosferze pos±dzeñ, awantur, podejrzliwo¶ci. Tak nie da siê budowaæ m±drego i ¶wiadomego spo³eczeñstwa, dostatniego i stabilnego kraju- w koñcu postaw patriotycznych.
Stereotypowy Polak jawi siê czasem jako zakompleksiony prowincjusz, rozpolitykowany i z poczuciem ni¿szo¶ci, z przekonaniem, ¿e nic siê nie mo¿e udaæ. Wszechogarniaj±ca beznadzieja zabija inwencjê, aktywno¶æ. Media w kraju te¿ rzadko interesuj± siê pozytywnymi aspektami naszej rzeczywisto¶ci, z regu³y s± nastawione antypañstwowo, czasem nawet antypolsko. Smutne to podsumowanie, ale mo¿e da siê to zmieniæ? Owszem. Musimy tylko chcieæ byæ nowoczesnymi patriotami !

• Jak byæ powinno ?
~Mocne przywi±zanie do ojczyzny, duma narodowa;
~Jasne i czytelne prawo;
~Dog³êbna wiedza o swoim kraju, historii, wielkich osobowo¶ciach zas³u¿onych i promuj±cych nasz naród;
~Poczucie to¿samo¶ci narodowej;
~Zwrócenie uwagi na ludzi, którym jest naprawdê ¼le i pomóc im;
~Stawianie na pierwszym miejscu takich warto¶ci jak: mi³o¶æ do ojczyzny, rodziny, oddanie, szacunek, gotowo¶æ do po¶wiêceñ, tolerancja, konsekwencja, odpowiedzialno¶æ;
~Dobre metody i sposoby przekazywania m³odemu pokoleniu tradycji rodzinnych, narodowych i lokalnych;

Dzisiaj to my wspó³tworzymy nasz kraj i to nie jest tylko slogan. Czy jednak postawa obywatelska, elementarna pamiêæ o przesz³o¶ci i wzglêdny szacunek do tradycji wystarczy do bycia patriot± ? Je¶li wiêc postawa obywatelska, to po chwili namys³u mo¿emy stwierdziæ, ¿e to w miarê mo¿liwo¶ci aktywny udzia³ w ¿yciu spo³ecznym, a wiêc uczestnictwo w wyborach, dzia³alno¶æ spo³eczna. Dba³o¶æ o ¶rodowisko naturalne chyba tak¿e powinno mie¶ciæ siê w szerokich ramach patriotyzmu...
W dobie przemian demokratycznych, zmian zagra¿aj±cych utracie to¿samo¶ci narodowej, rzecz± wa¿n± jest kszta³towanie przez nauczycieli patriotycznych postaw uczniów od najm³odszych lat. Patriotyzm jako pewien stan pozytywnego nastawienia wobec ojczyzny i jej problemów powinien byæ warto¶ci± le¿±c± u podstaw pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli historii i wiedzy o spo³eczeñstwie i zajmowaæ w niej bardzo wa¿ne miejsce !

Co do ogólnej i nieprecyzyjnej definicji zawsze bêd± istnia³y spory. Nie zapominajmy jednak, ¿e od tego, co nazwiemy dzi¶ patriotyzmem, zale¿eæ bêdzie los nasz i naszych dzieci. Warto chyba zatem zastanowiæ siê nad tym, co z naszym patriotyzmem i czy wci±¿ nie robimy zbyt ma³o, by kraj w którym przysz³o nam ¿yæ, by³ m±drzejszy, silniejszy, lepszy i piêkniejszy...

B¡D¬ DUMNY, JESTE¦ POLAKIEM !
Justyna Freitag