Wycieczka "Śladami Henryka Sienkiewicza-patrona szkoły"
Dodane przez EW dnia 26.09.2007
W październiku br. odbędzie się wycieczka będąca nagrodą dla najlepszych uczniów z klas drugich.
Jak do tego doszło? Otóż... Kuratorium Gdańskie ogłosiło konkurs na projekt wycieczki dla klas drugich. Projekt napisany przez panią dyr. Tamarę Małecką i Bożeną Żywiecką został pozytywnie rozpatrzony i szkoła wygrała duże dofinansowanie. Koszt wycieczki wynosi 10.257 zł.

W wyniku konkursu otrzymaliśmy 8.103 zł.
Z każdej drugiej klasy wychowawcy wytypują osoby, które w klasie pierwszej dobrze
Rozszerzona zawartość newsa
pracowały, uzyskując wysokie wyniki w nauce, regularnie uczęszczając do szkoły. Udzielały się w życiu szkoły i klasy.
Trasa wycieczki „Śladami Henryka Sienkiewicza- patrona szkoły"
Tczew - Wola Okrzejska - Kazimierz Dolny - Jaskinia „Raj” k/ Chęcin - Oblęgorek -Warszawa
Termin
16,17,18.X.2007
Uczestnicy
Uczniowie klas drugich

Program wycieczki

16.X.2007 wtorek

6.00 zbiórka i wyjazd z parkingu przy basenie

Przejazd z Tczewa do Woli Okrzejskiej ( około 445 km, 7 godzin + 1 godzina przerwy)
w połowie drogi dłuższa przerwa na posiłek
przyjazd do Woli Okrzejskiej około 14-tej i zwiedzanie muzeum Henryka Sienkiewicza - miejsce lat dziecinnych pisarza, rozmowa z kustoszem muzeum na temat rodziny szkół sienkiewiczowskich, do której należy nasza szkoła.
Czas pobytu 1,5 godziny od 14-do 15.30

Wyjazd do Kazimierza Dolnego (68 km, 1h 20 min.)
Przyjazd do Kazimierza Dolnego około17-tej
Zakwaterowanie w schronisku, obiadokolacja
18-20 wieczorny spacer po Kazimierzu Dolnym

20.00 odpoczynek i cisza nocna


17.X.2007 środa

6.30 śniadanie
7.00 wyjazd z Kazimierza Dolnego do Jaskini „Raj”( 168 km 2h.30 min.)

9.30 przyjazd do jaskini
10.00 –11.00 zwiedzanie jaskini „Raj” z przewodnikiem w grupach 12 osobowych 45 minut
11.30 wyjazd z jaskini i przejazd do Oblęgorka ( 30km, 30 min.)

12.00 przyjazd do Oblęgorka,
12.30-13.30 zwiedzanie muzeum w Oblęgorku
13.30-14.30 przerwa na obiad

15.00 wizyta w nadleśnictwie Bartek

16.00 wyjazd do Warszawy (185 km, 2h.40min.)
19.00 przyjazd do Warszawy zakwaterowanie kolacja

20.00 „Wieczór sienkiewiczowski” - Inscenizacja wybranego fragmentu książki przez grupy uczniów, na tle muzyki
21.30 odpoczynek i cisza nocna.

18.X.2007 czwartek

7.00 śniadanie
8.00- 16.00 zwiedzanie Warszawy, miejsca związane z pobytem pisarza w stolicy (patrz mapka nr 2 )
Katedra Św. Jana ,w której spoczywają prochy Henryka Sienkiewicza, Śródmieście Warszawy, Łazienki Królewskie, Teatr Wielki, gmach Uniwersytetu Warszawskiego
W trakcie zwiedzania godzinna przerwa na obiad

16.30 Wyjazd z Warszawy
16.30-21.30 przejazd z Warszawy do Tczewa ( 340 km około 5 godzin)
około 21.30 pożegnanie i odbiór młodzieży przez rodziców lub opiekunów


Wartości edukacyjne wycieczki

Wycieczka śladami Henryka Sienkiewicza po Polsce ma duże walory edukacyjne, szczególnie dla uczniów naszej szkoły, której patronem jest Henryk Sienkiewicz. W ramach takiej wycieczki młodzież ma szansę wzbogacić swą wiedzę o patronie, co niewątpliwie wpłynie na pogłębienie więzi ucznia ze szkołą, poczucie przynależności do określonej grupy, kultywowanie tradycji szkoły i ma niewątpliwie duży aspekt wychowawczy; wpisuje się w proces wychowania patriotycznego; ponadto Henryk Sienkiewicz to wielki zasłużony dla polskiej kultury człowiek. To wielki pisarz i gorący patriota. Większość jego dzieł opartych na tematyce historycznej ma przede wszystkim wartości patriotyczne, co podkreśla sam autor, mówiąc, że pisze „ku pokrzepieniu serc” Polaków. Dlatego sądzimy, że wartości edukacyjne takiej wycieczki dla współczesnej młodzieży, która rzadko, albo niechętnie, sięga po klasykę polskiej literatury, są bezsprzeczne. Z doświadczenia wiemy, że młodzi ludzie inaczej patrzą na dzieła literackie i ich twórców wówczas, gdy jak gdyby empirycznie „ zetkną się” z postacią autora, poznają jego życie i miejsca związane z autorem.
Wycieczka została zaplanowana tak, aby w ciągu trzech dni, czyli bardzo krótkiego czasu, móc zaprezentować te miejsca, które były najbardziej istotne w życiu Henryka Sienkiewicza, a obecnie są miejscami pamięci narodowej. Uczniowie zwiedzą muzeum w Woli Okrzejskiej- miejsce urodzin i pierwszych lat życia pisarz, muzeum w Oblęgorku- posiadłości, którą Henryk Sienkiewicz otrzymał jako dar od narodu polskiego- symbol wdzięczności za dokonania literackie i postawę patriotyczną, a także miejsca związane z życiem pisarza w Warszawie, gdzie mieszkał, a także miejsce spoczynku Henryka Sienkiewicza w Katedrze Św. Jana.
Ze względu na to, że trasa wycieczki obejmuje miejsca znacznie oddalone od Tczewa, stwierdziliśmy, że ze względów edukacyjnych warto byłoby pokazać młodzieży także kilka innych miejsc ważnych dla polskiej kultury o znacznych walorach historycznych czy krajoznawczych, które znajdują się na trasie wycieczki. Stąd pomysł odwiedzenia Kazimierza Dolnego - perły polskiego renesansu, Jaskini „Raj” o charakterze krasowym oraz nadleśnictwa Bartek, gdzie rośnie najstarszy w Polsce dąb – pomnik przyrody.
Jesteśmy zdania, że wycieczka w ten sposób zostanie wzbogacona o inne wrażenia estetyczne i walory poznawcze, ponadto nie straci charakteru wycieczki do miejsc pamięci narodowej.

Informacje o zaangażowaniu uczestników wycieczki

• Uczniowie klas drugich przygotowują prezentację o patronie szkoły na uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych 11 września 2007

• Uczestnicy wycieczki biorą udział w spotkaniach z zakresu historii, literatury i geografii i pod kierunkiem nauczycieli zbierają materiały dotyczące trasy wycieczki i odwiedzanych miejsc oraz muzykę z ekranizacji dzieł Henryka Sienkiewicza, która zostanie wykorzystana na wieczornym spotkaniu w schronisku.

• Podzieleni na 6 osobowe grupy opracowują w dowolny sposób wybrany przez siebie fragment książki Henryka Sienkiewicza, który zostanie zaprezentowany na wieczornym spotkaniu (po kolacji 17.X.07 ) w Warszawie. Najlepsza grupa otrzyma nagrody oraz dyplomy.


• Formą podsumowania będzie prezentacja multimedialna dla całej społeczności szkolnej z okazji Dnia Patrona obchodzonego 15 listopada 2007.