Profilaktyka w naszej szkole
Dodane przez EW dnia 13.06.2006
Kiedy myślę o profilaktyce przypomina mi się przypowieść o meduzach: „Pewnego poranka brzegiem oceanu spacerował starszy człowiek. Po nocnym przypływie woda wyrzuciła na brzeg tysiące meduz. Zwierzęta leżały na piasku i powoli uchodziło z nich życie. Starszy człowiek ze współczuciem spoglądał na ten obraz, zatrzymał się i zaczął wrzucać meduzy z powrotem do wody. W tym samym czasie wzdłuż morskiej plaży maszerował młodzieniec. Kiedy spostrzegł starszego człowieka, który wrzuca meduzy do oceanu, zapytał: Po co to robisz? To nie ma sensu! Na plaży leży tysiące meduz. To nic – odparł sędziwy mężczyzna. Te, które już wrzuciłem do wody wracają do życia”.
W ramach realizacji szkolnego programu profilaktyki młodzież naszej szkoły uczestniczy w wielu zajęciach profilaktycznych: spotkania z pedagogiem szkolnym, psychologiem, terapeutą ds. uzależnień, neofitami, trzeźwymi alkoholikami, policją, kuratorem zawodowym. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszą się wyjazdy na wycieczki o charakterze profilaktycznym do ośrodka leczenia uzależnień. Uczniowie poznają zasady obowiązujące pacjentów w ośrodku. Uczestniczą w warsztacie psychologicznym oraz rozmawiają z trzeźwymi narkomanami. Często są to rozmowy bardzo szczere, opowiadają tragiczne historie uzależnień. Ewaluacja pokazuje, że takie żywe świadectwa narkomanów przemawiają do młodych ludzi. Od kilku lat uczniowie biorą udział w świątecznej akcji charytatywnej Mikołajkowy Dar Serca, podczas której zbieramy dary i pieniądze dla najbardziej potrzebujących uczniów oraz ich rodzin.
W roku szkolnym 2003/2004 nasi uczniowie zaprezentowali swoim koleżankom i kolegom w szkole oraz podczas I Międzynarodowej Konferencji dot. Przeciwdziałania narkomanii spektakl „ Czy tak musiało się stać”, który opowiadał śmiertelną historię narkomanki. Rodzice mieli okazję uczestniczyć w zajęciach - Szkoła dla rodziców – czyli instrukcja obsługi małolata.
W roku szkolnym 2004/2005 szkolny tydzień profilaktyki przebiegał pod hasłem:” Nie daj szansy złym myślom”. Młodzież uczestniczyła w spotkaniach ze specjalistami, którzy mówili o życiu – jako największej wartości, a także o młodzieńczych depresjach i jak sobie z nimi radzić.
W roku szkolnym 2005/2006 grupa dziewcząt naszej szkoły uczestniczyła w projekcie „Teatr, a nie narkotyki”, na realizację którego szkoła pozyskała środki. Przez pół roku uczestniczki projektu brały udział w warsztatach psychologicznych i teatralnych, zarówno w szkole, jak i podczas wyjazdu na obóz teatralny. Efektem tych działań było stworzenie przez uczennice przedstawienia o charakterze profilaktycznym, które pokazaliśmy młodzieży z innych szkół. Projekt miał na celu pokazać młodym ludziom, co można robić ciekawego w życiu – jako alternatywa tczewskich blokowisk.
W działaniach profilaktycznych podejmowanych przez szkołę nie zapominamy o nauczycielach i rodzicach, gdyż wszyscy wspólnie jesteśmy autorami szkolnego programu profilaktyki i uważamy, że wychowywać możemy przez dobry przykład.

Dorota Kaczmarek
Pedagog szkolny



Natalia Podraza klasa IIIC

W naszej szkole odbywa się sporo zajęć profilaktycznych. Każdy z nas może wiele dla siebie z nich wziąć. Mnie wiele dał udział w projekcie: Teatr, a nie narkotyki. Uzmysłowiłam sobie, że można żyć inaczej. Nauczyłam się konstruktywnie rozwiązywać problemy, nawet te, które wydawały się beznadziejne. Taka profilaktyka jaką poznałam w szkole uczy nas jak żyć, jak spędzać wolny czas, a nie tylko czego nie robić.